Bc Mimarlık – Mimarlık ve Tasarım Ofisi

Mutfak Tipleri -Mutfak Modeli 

MUTFAK TİPLERİ-MODELLERİ :

1-) Tek Duvar Tipi Mutfak
2-) Ada Mutfak ve Mutfak Dolabi Modelleri
3-) L Tipi Mutfak ve Mutfak Dolabı Modelleri
4-) U Tipi Mutfak ve Mutfak Dolabı Modelleri
5-) Koridor Tipi Mutfak ve Mutfak Dolabı Modelleri

1-) Tek Duvar Tipi Mutfak

Tek duvar tipi mutfak modelinde sadece bir duvara dolapların montajı yapılmış modeldir. Ocak , Fırın , Davlumbaz, Buzdolabı , evye , bulaşık makinesi komple bir duvar da çözülmüştür.

2-) Ada Mutfak 

Ada Mutfak modellerinde duvara dayalı mutfak dolapları dışında, daha fazla işlevsel modül oluşturmak adına ortada ayrı bir şekilde yerleştirilen mutfak elemanı olarak ayrı bir tezgah işlevi gören mutfak adası adı verilen işlevsel bir modül eleman kullanılır. Mutfak adası tezgah yada masa görevi görmektedir. Mutfak adasında oturmak için veya tezgah için kullanılmaktadır , burada evye veya  , ocak davlumbaz ,yada masa işlevi gören tezgah elamnaları kullanılmaktadır .

3-) L tip Mutfak

 L tipi mutfak; mutfak dolapları ile mutfak araçlarının l şeklinde birleşen duvara yaslı şekilde konumlandırıldığı mutfak modeli çeşitleridir.

 L tipi mutfaklarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri köşelerdir. Mutfaktaki köşeler ölü alan olarak kalmamalı ve iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Dolap içi mekanizma veya raf çözümlemeleri ile verimli ve fonksiyonel bir mutfak dolabı tasarımı gerçekleştirilebilir. Tezgâhın köşe bölümüne eviye veya ocak koyulabilir ya da hazırlama alanı olarak kullanılabilir.

 

4-) U TİPİ MUTFAK

 U Tipi Mutfak Modeli çeşitlerinde, üç duvara uygulanmış mutfak dolapları ve diğer modülleriyle, mutfakta yapılan bütün işlemlerin gerçekleştirildiği mutfak tipidir. U tipi mutfak modellerinde, iki adet köşe bulunacağından, bu köşelerin tasarımında işlevsellik önemli bir noktadır. Duvarlar mutfak modülleri ile dolu olduğundan genelde yemek masası ya da yeme alanı ortada ya da mutfak dışında konumlandırılır.

5-) KORİDOR TİPİ MUTFAK

 Koridor tipi mutfak modelleri, paralel iki duvara konumlandırılmış mutfak dolapları ve modüllerinden oluşan mutfak tasarımlarıdır.

× WhatsApp İletişim